Obecní úřad

Počasí v ČR:
Lokální předpověď:

Aktuality z Červenky

Máte-li zájem o zasílání hlášení, přehledu akcí a zpravodaje na svůj email, sdělte nám to pomocí formuláře.

ZmapujTo

Právě se nacházíte zde:   Úvod Obec Červenka z historie
Historie obce

Obec je starobylou slovanskou osadou. V listině z roku 1287, která je uložená v litovelském archívu, král Váslav II. potvrzuje rychtářské právo v Litovli i se vším příslušenstvím rychtáři Heinrichovi. Mezi příslušenstvím se uvádšjí i dva lány ve Schwarcpachu (německý název vsi, odvozený od jména potoka).

Totéž je uvedeno i v listině krále Přemysla Otakara II., kterou obdržel první litovelský rychtář Jindřich Epich v roce 1250. Musela tedy obec existovat daleko předtím. Ostatní půda v obci zůstala zeměpanskému majetku. Také na základě listiny z roku 1291 získali litovelští občané mnohé venkovské zboží a během času i tak zvaný purkrecht nad okolními vesnicemi.

Mezi nimi je jmenována též obec Czerný, což je další název pro obec Červenku v minulosti. V městském urbáři (něco podobného jako pozemková knika) je další doklad o obci z roku 1616 a to tak zvaným "Listem odmrtným dědiny Černý". Tato listina je psána staročeštinou. Touto listinou se osadníkům povoluje činiti závěti. Jsou zde uvedené daně a termíny splatností.

Obec měla od svého vzniku až do roku 1642 prakticky stejný počet obyvatel. Následkem třicetileté války, za které byla Litovel a okolí okupováno švédkým vojskem, však obec utrpěla značne a podle záznamů v v urbáři je označována jako pustá. Obyvatelstvo se před vojskem ukývalo v lese. Pak je zde poznamenáno. že obec má 28 sedláků a 14 zahradníků. Zavedením číslování domů v roce 1771, měla obec 42 domovních čísel.

Svátek slaví

<< Únor 2017 >>